Začínáme s domácím nahráváním 2 | jak nainstalovat VST plugin do Cubase
Začínáme s domácím nahráváním 2 | jak nainstalovat VST plugin do Cubase

Díky prvnímu dílu jsme se naučili první krůčky v Cubase. Nahráli jsme si první audiostopy. Dneska si ukážeme jak nainstalovat zásuvné zvukové moduly.

Pluginy
Když máte nahranou jakoukoli audio stopu, kytary, basy, bicích, zpěvu a podobně, tak pravděpodobně přijde ta chvíle, kdy budete chtít její zvuk nějak vylepšit.
Pluginy se používají hlavně při mixu. Každý zastává nějakou zásadní funkci, kterou byste s absencí hardwaru těžko doháněli. Jedná se zejména o kompresory, limitery, ekvalizéry, simulace reálných drahých studiových věciček, nebo kytarových a basových aparátů, dozvuky a delaye, ladiče zpěvů a jiná „kurvítka“ zvuku. Opravdu zde najdete v malém softwarovém balení celé studio. Kvalita však často nedosahuje úplně svých reálných předloh. Přesto je to velice použitelné.

Jsou pluginy zdarma, pluginy za peníze, pluginy za spoustu peněz a balíčky mnoha profi pluginů za bambilion.
V základní bance (snad) každého DAW bývá v podstatě vše, co potřebujete. Pro mix i záznam.

Při nabírání stop se snažím moc pluginy nepoužívat, protože zatěžují výpočetní výkon a proto pak může vznikat větší latence nahrávané stopy. Jsou však i nenáročné pluginy, tvořené speciálně pro hraní v reálném čase a ty se snaží mít latenci (zpoždění) co nejmenší. V praxi tedy při hraní to běžný český muzikant ani nepostřehne.

Občas, když chci trošku více slyšet zpěv, si ještě zapínám na jeho stopu nějaký nenáročný, většinou stock, kompresor.

VST/AU/AAX/RTAS
Je několik druhů formátů pluginů. Liší se podle toho v jakém DAW se dají použít. Možná asi nejrozšířenější jsou pluginy VST. Všechny solidnější pluginy ale vychází ideálně ve všech verzích.

Které máte podle svého DAW tedy hledat?
VST – Ableton Live, Cubase, FL Studio, Studio One, Reason, Reaper, Nuendo…
AU (Audio Unit) – používá se jen na zařízeních Mac – Logic Pro, Ableton Live, Studio One
AAX – Pro Tools verze 10 a výše
RTAS – Pro Tools do verze 10

Ještě doplním, že Cubase od verze 9 už nepodporuje VST pluginy starší verze, než je 2.4

Kytary
Na doma dobře použitelné jsou pluginy pro simulaci lampových aparátů. Nesou sebou několik výhod. Mají běžně minimální latenci a tak je možné hrát doma potichu se zvukem jako byste hráli přes vytavený aparát do mikrofonu ve studiu.

Nabízí se spousta i zdarma plugin, které simulují i reálné aparáty. V dnešní době už často velice věrně. Mezi ty kvalitní zdarma mohu doporučit např. Guitar Rig Player, něco od Ignite Amps, nebo osekaná verze AmpliTube Custom Shop.

Další kytarové a i ostatní druhy pluginů si ještě porovnáme v samostatných článcích. Pro tuto fázi vám stačí vědět, že existují, že jich spoustu už máte ve svém DAW, některé další si můžete stáhnout, nebo ty lepší v případě nutnosti koupit a teď si ještě ukážeme, jak ty stažené a koupené pluginy do Cubase nainstalovat.

Stejným způsobem do Cubase dostanete i virtuální nástroje. Ty si však zaslouží samostatný článek.


7. 5. 2021 | Štěpán Soukup | Domácí nahrávání